بلاگ

همه چیز در باره IPTV و موارد مصرف آن

آىپى تى وى، تلویزیون هوشمند، تلویزیون هیبرید و تلویزیون تعاملى، همگى عناوینى متعدد براى یک مفهوم مشابه هستند. مفهومى که اخیراً با عنوان تلویزیون در مجامع بین المللى از آن یاد مى شود. تلویزیون متصل، یک سیستم متشکل از تلویزیون زنده ى موجود به اضافه یک ویدئو کلوپ جامع (آرشیو فیلم) و عمده خدمات الکترونیک تحت وب در قاب تلویزیون مى باشد.

تلویزیون متصل (Connected TV) چیست ؟

این سامانه با در اختیار داشتن یکى از تلویزیون هاى هوشمند موجود در بازار یا با قرار گرفتن تنها یک دستگاه کوچک گیرنده در کنار تلویزیون (ست تاپ باکسس) موجود در خانه ها، هتل ها، بیمارستان ها، سازمان ها و … امکان انتخاب محتواى مورد علاقه ى بیننده(اعم از صوتى و تصویرى) و تماشاى آن در زمان دلخواه خود و دریافت خدمات متعدد را بر روى تلویزیون فراهم مى سازد. از این طریق، تلویزیون علاوه بر کاربرى مشاهده ى تلویزیون زنده و آرشیوى از محتواها تبدیل به یک سامانه ى یکپارچه براى دریافت تمامى خدمات ممکن شامل خرید از فروشگاه و رستوران از طریق تلویزیون، رزرو تاکسى از طریق تلویزیون، مشاهده اخبار و وضعیت آب و هوا و … خواهد شد.

براى دریافت خدمات تلویزیون متصل و تعاملى در خانه ها نیاز به اینترنت پرسرعت نمى باشد. این سامانه از طریق شبکه هاى مستقل از پهناى باند اینترنت خانگى، به نام شبکه ملى اطلاعات، خدمت رسانى می‌کند و در دیگر کاربردها، مانند هتل، بیمارستان، مرکز آموزشى و … بستر ارتباطى همان شبکه اینترانت موجود در آن (WAN, LAN) سازمان خواهد بود ارائه نماید.

تلویزیون متصل خانگى

تلویزیون های متصل (Connected TV) ار دو طریق IPTV/OTT (تلویزیون بر بستر شبکه ای پی) و iTV (تلویزوین تعاملی بر بستر شبکه برادکست) توسط اوپراتورهای مربوطه برای کاربران قابل ارائه می‌باشد.

این رسانه ى تعاملى علاوه بر دارا بودن تمامى امکانات موجود در رسانه ى متعارف کنونى مانند پخش کانال زنده تلویزیونى و رادیویى و مشاهده لیست برنامه ها، داراى امکانات متعدد نیز هست از جمله: جلو و عقب بردن کانال زنده، پخش مجدد برنامه هاى مورد علاقه، سرویس ویدئو و صوت درخواستى که کاربر را به نوعى ویدئو کلوپ اینترانتى از داخل خانه خودمتصل مى کند و امکان دسترسى او را به منابع بسیار بزرگى از انواع محتواهاى صوتى و تصویرى فراهم مى کند.

استفاده از انواع خدمات شهروند الکترونیک از طریق تلویزیون: از قبیل بانکدارى، خرید از طریق تلویزیون، سفارش و رزرو انواع خدمات در سطح شهر مانند رستوران، تاکسى سرویس و…

IPTV برای یک مجتمع مسکونی

در یک مجتمع مسکونى، شما می توانید امکانات متنوعى را به صورت یک رسانه ى مشترک تنها با استفاده از شبکه ى داخلى خود داشته باشید. به کمک این راهکار امکان پیاده سازى سیستم تلویزیون تعاملى در مجتمع هاى مسکونى وجود دارد. مى توان آرشیوى از فیلم هاى مورد علاقه و نیاز ساکنان مجتمع با توجه به محدوده سنى و گروه هاى مختلف کاربرى ساکن در مجتمع تهیه نموده و بدون نیاز به نوبت براى امانت گرفتن، همزمان آن را براى تماشا در اختیار مشترکین قرار داد. همچنین IPTV براى ساکنینى که علاقه مند به عقب و جلوبردن کانال زنده یا مشاهده برنامه اى از کانال هاى زنده ى تلویزیونى که پخش شده است و یا سایر قابلیت هاى تلویزیون تعاملى از قبیل پیگیرى شارژ ساختمان، اطلاعیه هاى ساختمان و مانند آن، سرتیتر اخبار، آب و هوا، خدمات ارزش افزوده مانند خرید خدمات خرد، رزرو تاکسى از طریق تلویزیون، یا خرید تلویزیونى، رستوران تلویزیونى و … هستند نیز مفید است.

نکته ى قابل توجه این است که این سیستم ها نه تنها بى نیاز از کابل کشى آنتن مرکزى بوده بلکه امکان ارسال صدها شبکه ى رادیویى و تلویزیونى به همه ى واحدهاى مسکونى از طریق ارتباطات موجود شبکه داخل مجتمع دارند.

البته در صورت وجود کابل کشى آنتن مرکزى نیز مى توان از آن استفاده کرده و هزینه ى اضافه اى براى شبکه به مجتمع تحمیل نمى شود.

IPTV در صنعت ساخت و ساز

به کاربردن تکنولوژى IPTV در ساختمان هاى چند واحده، به عنوان مادر تکنولوژى هاى معروف به ساختمان هوشمند و یکپارچگى آن با سامانه هاى هوشمند مدیریت ساختمان (BMS) با یکپارچه سازى محتواى صوتى- تصویرى و رسانه هاى همگانى در بستر شبکه IP موجب حذف نصب مجزاى شبکه هاى کابل کواکسیال، دوربین هاى مدار بسته و شبکه ی کامپیوترى در ساختمان مى شود و در ، نهایت منجر به کاهش قیمت تمام شده و افزایش رضایت خریداران ساختمان ها شده و هم چنین موجب سهولت مدیریت خدمات و کاهش هزینه هاى ساختمان در زمان بهره بردارى خواهد شد

IPTV در کمپ‌ها و مراکز اقامتى سازمانى

مزایاى استفاده از سیستم تلویزیون تعاملى در اقامتگاه ها باعث افزایش رضایت کارکنان و بهره ورى با ایجاد سطح بالاترى از رفاه و بهره مندى از امکانات خواهد شد. امکان انتخاب سرگرمی مورد علاقه ى کارکنان با توجه به شرایط روحی آنها، پخش کانال هاى زنده رادیویى و تلویزیونى، دنبال کردن سریال هاى مورد علاقه در هر زمانى که فرصت ایجاد بشود، موسیقى و فیلم درخواستى و اختصاصى، ارائه دوره هاى آموزشى افزایش مهارت هاى کارکنان، اطلاع رسانى موارد ایمنى، برنامه هاى آموزشى، بازى هاى فردى، گروهى و تحت شبکه، استفاده از اینترنت و بانکدارى الکترونیکى بدون نیاز به وسیله اضافى همه از مزایاى بهره گیرى از این سیستم است.

کاربردهای IPTV در هتل داری

سیستم یکپارچه تلویزیون های تعاملی می تواند مانند یک مرکز سرگرمی در هتل عمل کند و امکانات متعددی به مشتریان ارائه نماید. این راهکار جوابگوی نیازهای تفریحی اطلاعاتی و ارتباطی مهمانان در محل اقامت آنها شده و خاطره خوشایند از اقامت و سپری کردن ایم فراغت خود در این هتل بر جای خواهد گذاشت.

راهکارهای هتلی علاوه بر مزایای بینظیری که برای مهمانان دارد برای مدیران هتل و سرمایه گذاران این صنعت نیز مزایا و سودآوری مناسبی را به ارمغان می‌آورد.

IPTV در پزشکى و سلامت

فراهم آوردن سرگرمى براى بیمار با دیدن فیلم مورد علاقه اش یا گوش سپردن به موسیقى دلخواه از آرشیو

بیمارستان، در هر زمان از روز، سپرى کردن اوقات را در بیمارستان براى بیمار آسانتر نموده و خاطره اى مطلوب براى بیمار و همراهان وى در حین فرایند درمان مى تواند ایجاد نماید.

امکان تماشاى برنامه هاى تلویزیونى که زمان پخش آن گذشته، عقب بردن کانال زنده و تماشاى بخشى که در

هنگام انجام امور بهداشتى و درمانى، دریافت دارو یا خواب روزانه از دست داده است، یکى از چندین خدمت سیستم تلویزیون تعاملى در بیمارستان ها و مراکز درمانى است.

امکان پخش تصاویر و فیلم هاى بهداشتى آموزشى در اتاق هاى بیماران، محل استراحت کارمندان و پرسنل، بوفه

و اتاق هاى انتظار بیمارستان و امکان ارائه آسان اطلاعات در قالب فیلم یا تصاویر، هنگامى که پزشک درباره بیمارى و روند درمان براى بیمار توضیح مى دهد را مى توان از دیگر مزایاى سیستم تلویزیون تعاملى نام برد.

علاوه بر موارد فوق امکان فیلم بردارى و ضبط فرایند درمانى مانند جراحى براى درمان از راه دور و یا تشکیل کمیسیون پزشکى و همچنین استفاده آموزشى، اینترنت، خدمات بانکى، خرید و . . . نیز براى کادر پزشکى، دانشجویان، بیماران و همراهان بیمار با کمک این راهکار فراهم مى شود.

IPTV براى اماکن آموزشى و تحصیلى

تلویزیون تعاملى در مراکز آموزشى، دسترسى سریع هر کلاس یا دانشجو را به آرشیو محتواى آموزشى مجازى موجود به زبان هاى مختلف به صورت همزمان در چندین کلاس فراهم مى آورد. لذا دیگر لازم نیست استادان منتظر بازگردانده شدن سى دى ها و دى وى دى هاى محتواى درسى به کتابخانه موسسه یا دانشگاه باشد.

با این سیستم اطلاعات و اخباری که از طریق شبکه اینترنت دریافت می شود از طریق شبکه تلویزیون نیز قابل دستیابی است. با استفاده از این سرویس مراکز می توانند با بهره گیری از یک استاد در هر رشته، همه آموزش گیرندگان آن مراکز را در سراسر کشور تحت آموزش قرار دهند. امکانات آموزش از راه دور، پرسیدن سوال به صورت خصوصى از مدرس، کار تیمى دانشجویان، برگزارى امتحان به صورت سنتى یا هوشمند، پیگیرى روند آموزشى، برگزارى همایش هاى مشترک بین مراکز مختلف دانشگاهى یا موسسات آموزشى، ترجمه ى آنلاین به صورت صدا یا متن و ده ها کاربرد دیگر از مزایاى تجهیز مراکز آموزشى مانند دانشگاهها، موسسات آموزشى، مدارس و … به IPTV است.

تالار ها و سالن هاى همایش

امروزه سالن های کنفرانس از شکل سنتی خود خارج گردیده و با استفاده از تکنولوژی هاى روز، به سمت سیستم های دیجیتال و کنترل مرکزی روی آورده اند. در سالن هاى کنفرانس امروزى هر صندلى یک ایستگاه تعاملى است به طوریکه فرد حاضر در سالن همایش مى تواند از امکاناتى از قبیل ترجمه همزمان با زیرنویس، بازبینى سخنرانى از دست داده، راى گیرى و … در جایگاه خود از طریق صندلى خویش بهره مند شود.

این امکانات براى راهرو ها و اماکن بیرونى تالارها نیز وجود داشته و مى توان از سخنرانى ها و مباحثات در راهروهاى خارج از سالن همایش نیز در کنار استفاده از امکانات سیستم بهره برد. همچنین با توجه به برگزارى جلسات و کلاس هاى آموزشى و سمینارهاى متعددى که در سازمان هاى مختلف برگزارى آنها متداول گردیده است، استفاده از IPTV در سالن هاى همایش مى تواند تاثیر به سزایى در ارتقاء سطح کیفى و کمى سمینارها و آموزش ها داشته باشد .

IPTV در حمل و نقل

پیاده سازى تلویزیون تعاملى در وسایل حمل و نقل عمومى مانند هواپیماها، قطارها، کشتى ها و اتوبوس هاى ویژه جذابیت هاى خاص خود را دارد. مسافران در طول سفر می‌توانند از سرویس هاى متعددى مانند سرگرمى با تلویزیون شامل اخبار، موسیقى، فیلم و برنامه هاى ورزشى، ویدئوى درخواستى و … به صورت اختصاصى بهره مند شوند و همچنین اطلاعات مختص آن وسیله نقلیه، زمان طى مسیر و زمان رسیدن به مقاصد مختلف بر حسب شرایط، تماشاى تصاویر زنده از داخل و خارج وسیله نقلیه به صورت انتخابى و … را نیز در اختیار داشته باشند.

همچنین در هریک از اماکن عمومى مربوطه نیز صفحه هاى نمایش بزرگ براى انواع اطلاع رسانى، تبلیغات و سرویس هاى دیگرى مانند خرید را بر روى IPTV مى توان در اختیار داشت. با استفاده از تلویزیون تعاملى شرکت هاى ارائه دهنده خدمات حمل و نقل و مسافربرى مى توانند در عرصه رقابت برترى داشته باشند و با ارائه خدمات ذکر شده که اطلاع رسانى و سرگرمى هاى مناسبى به کاربران ارائه مى کند، خاطره ى خوشى را در ذهن آنان نقش ببندند .

IPTV در استادیوم ها و سالن هاى ورزشى

پخش ویدیوى زنده مستقیماً از محل مسابقه بر روى تمام صفحه هاى تلویزیون هاى موجود در استادیوم صورت مى گیرد تا حضار حتى یک لحظه از بازى را نیز از دست ندهند. با کمک IPTV افراد در جایگاه هاى VIP و همچنین در برخى راهروها و کریدورها مى توانند زمان را به عقب برده و دقایق سپرى شده از بازى، به عنوان مثال صحنه گلى که از دست داده اند را تماشا نمایند.

هم چنین این راهکار براى نمایش تبلیغات تجارى، اطلاع رسانى براى دیگر برنامه ها و مسابقات، انواع نظرسنجى و انواع کاربردهاى تجارى مانند فروش بلیط هاى مسابقات و افزایش درآمد استفاده مى شود.

تابلو هاى تبلیغاتى دیجیتالى (Digital Signage)

راهکار Digital Signage وانایى نمایش ترکیبى از متن، ویدئو، تصویر و تلویزیون زنده را بر بستر IP دارا بوده و قابلیت هاى IPTV آن را جایگزین مناسبى براى تبلیغات به روش سنتى قرار داده است. در روش هاى سنتى کنترل تابلو هاى تبلیغاتى به وسیله ى یک کامپیوتر انجام مى گرفت که با مشکلاتى از قبیل غیر قابل اعتماد بودن PC هنگ کردن و همچنین کیفیت ، پایین دیکودر نرم‌افزارى در آن کامپیوتر مواجه بود، همچنین بازدهى سیستم پایین بوده و کیفیت پخش فیلم معمولاً نامناسب بوده و درکل سیستم غیرقابل اعتماد بود.

در راهکار IPTV براى تابلو هاى تبلیغاتى دیجیتالى، به جاى PC از دستگاه گیرنده ى تعاملى که به دلیل ساده و خاص منظوره بودن، مشکلات ذکرشده را نداشته و قابل اعتماد است، استفاده مى شود. به وسیله ى قرار گرفتن یک دستگاه (STB) در کنار دستگاه نمایش دهنده، مشکلات مرتبط با کامپیوتر حذف شده و درنتیجه تبلیغات به صورت اتوماتیک از طریق سرورهاى ویدئو به صورت زمان بندى شده براى افراد پخش مى شوند.

این راهکار براى نمایش تبلیغات شرکت ها، هم چنین مطالب تجارى یا آموزشى در سطح شهر قابل استفاده بوده و در مکان هاى تفریحى مانند پارک ها براى پخش ویدیوى مستقیم از محل مسابقات یا پخش کانال هاى تلویزیونى بر روى تمام صفحه تلویزیون هاى موجود به کار مى رود. این سیستم مى تواند به عنوان یک برنامه مستقل براى نمایش متن و عکس باشد و یا در تلفیق با ویدیوى درخواستى یک آرشیو خوب از رسانه ها براى ارائه ى طیف وسیعى از خدمات تبلیغاتى فراهم آورد و درفرودگاه ها، بانک ها، فروشگاه هاى زنجیره اى، بیلبوردهاى دیجیتالى، کیوسک هاى اطلاع رسانى و … به کار رود.

IPTV براى شرکت‌ها و سازمان‌ها

اثر بخشى فرایند ها و گردش مفید اطلاعات سازمان ها، یکى از مهمترین رویکردهاى سازمان هاى مدرن بوده و یکى از بهترین ابزارها براى حصول این مهم راه اندازى سیستم تلویزیون تعاملى است.

با این سیستم مى توان اخبار، وقایع، اطلاعات مهم آنلاین، نتیجه ی رقابت ها و مذاکرات، معرفى محصولات و خدمات نوین سازمان، بولتن ها، تلویزیون زنده و انواع رسانه هاى ویدئویى را در اختیار کاربران قرار داد. همچنین این سیستم امکاناتى از قبیل انتقال پیام هاى فورى به افراد، ارسال پیام هاى دیدارى و شنیدارى همگانى به کارمندان، ارائه اطلاعات شرکت در محل هاى عمومى، امکان آموزش به تعداد زیاد کاربران و هم چنین سرگرمى براى کارمندان، فراهم مى نماید.

بسیارى از شرکت ها براى کاهش عدم حضور کارمندانشان در صحنه هاى اتفاقات مشهور عمومى (مثلا مسابقات فوتبال‌هاى جهانى ) از این سیستم استفاده مى کنند . این شرکت ها با عضویت در Live Feedهای این اتفاقات، اخبار متنى، صوتى یا ویدئویى آن را بى درنگ در تلویزیون یا کامپیوتر شخصى خود مى بینند.

تلویزیون روى موبایل (Mobile TV)

با توجه به فراگیرترشدن روز افزون استفاده از تلفن هاى همراه با قابلیت پخش رسانه و این نکته که رسانه به سمت خصوصى شدن و قابل حمل شدن پیش مى رود، و با افزایش توجه به دستگاه هاى همراه در استفاده از رسانه، سهمى که تلویزیون سنتى از مصرف رسانه داشته رو به کاهش است. از دلایل عمده ى این موضوع مى توان به دو مورد عمومى بودن تلویزیون در مقابل فردى بودن دستگاه هاى همراه و همچنین قابلیت حمل و نقل و کاربرد این دستگاه ها در مکان هاى غیر ثابت و در حال حرکت مانند اتوبوس و مترو اشاره نمود. در نتیجه به طور کلى ارسال رسانه بر روى دستگاه تلفن همراه در دنیا از اهمیت خاصى برخوردار بوده و در تجارت توجه خاصى را در این صنعت به خود جلب نموده است. به طوریکه همه ى تأمین کنندگان بزرگ محتوا (Content Providers) در دنیا به آن توجه نموده و توزیع کنندگان محتوا نیز (Content Distributors)این موضوع را در برنامه ى اصلى خود قرار داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *